ZIUA MINORITĂȚILOR NAȚIONALE DIN ROMÂNIA, SĂRBĂTORITĂ ȘI LA GIURGIU

Luni, 18 decembrie, Ziua Minorităților a fost sărbătorită la Giurgiu prin deja tradiționalul Multi Cult Kids Fest ajuns la editia a VII-a, organizat de Partida Romilor Pro Europa reprezentată de Mihaita Grigore, în parteneriat cu CJCPCT Giurgiu și cu sprijinul financiar al Consiliului Judetean și al Consiliului Local Giurgiu. Spectacolul care a reunit circa 150 de copii din municipiu și județ a avut loc după-amiaza, la Casa Armatei, în fața părinților și a celor dragi, participanții primind pungi cu daruri și diplome.

La 18 decembrie 1992, Adunarea generală a ONU a adoptat Declaraţia cu privire la drepturile persoanelor aparţinând minorităţilor naţionale, etnice, religioase şi lingvistice. Documentul internaţional oferă o garanţie a drepturilor minorităţilor în general, astfel încât mai multe state i-au recunoscut importanţa prin declararea zilei de 18 decembrie ca Zi a minorităţilor naţionale. România a adoptat HG nr. 881/1998 pentru declararea zilei de 18 decembrie ca Zi a minorităţilor naţionale din România.

Ultima modificare: 20.12.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul PROGRAMUL ZILEI DE 22 DECEMBRIE – ZIUA VICTORIEI REVOLUȚIEI ROMÂNE ȘI A LIBERTĂȚII